Na literackim obiedzie u Heleny G.

 Takiej uczty jeszcze nie było! Miało być spontanicznie i skromnie.Helena Gordziej, obchodząca imieniny, poczęstowała licznie przybyłych do siedziby gości kawą, herbatą i ciastem. Nie życzyła sobie kwatów ani prezentów, a mimo to powinszowaniom towarzyszyły drobne upominki. Prezes, Paweł Kuszczyński, składając życzenia podkreślił, że osoba Heleny przydaje związkowi splendoru, a jej obecność w tym miejscu jest zawsze mile oczekiwana. Na potwierdzenie tych słów Alina i Krzysztof Galasowie zaintonowali „Sto lat”.

 

Read more

 

Imieniny Heleny Gordziej

  18 sierpnia obchodzi swoje imieniny nestorka poznańskich poetów, Helena Gordziej. Z tej okazji w czwartek, 16.08. br.  w siedzibie ZLP na os. Powstańców Warszawy odbędzie się kolejny obiad literacki, podczas którego będzie mozna usłyszeć wiersze autorki okraszone muzyką.

 

Plener literacki w Biedrusku

16 czerwca do Biedruska zawitało dziesięcioro poetów i pisarzy. Ciepło, a nawet upalnie przywitała nas opiekunka, powiem więcej, dusza naszego Koła Literackiego przy Klubie Nauczycieli Miasta Poznania Teresa Januchta. Plener zaczął się około godziny 11.00 tortem imieninowym i życzeniami dla solenizantek Antoniny i Joli.

Read more

   

„Kramry” i Danuta Bartosz w Pałacu Biedrusko

(Photo: http://www.zamekbiedrusko.pl/
Pod koniec czerwca zaprzyjaźniona ze Związkiem Literatów Polskich w Poznaniu Grupa Malarska „Kramry”, zorganizowała kolejny pokaz twórczości malarskiej. Wystawie towarzyszyło spotkanie autorskie Danuty Bartosz - poetki Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

Read more

 

EUROKULTURA

EUROKULTURA - felieton Teresy Januchty

Od kiedy weszliśmy do Europy, staramy się wszelkimi sposobami udowodnić sobie i światu jacy to jesteśmy europejscy. Mamy więc „eurobanki”, „euroschopy”, „eurokioski” a nawet „eurofirany”, o czym dowiedziałam się niedawno stojąc na przystanku autobusowym obok marketu „BLACK RED WHITE”. Angloizmy rozpanoszyły się w codziennym życiu, w polskiej mowie, w nazwach, napisach. Już małe dziecko wie, że jest „weekend” zamiast odpoczynku sobotnio-niedzielnego, „sorry” zamiast „przepraszam”, że coś jest „good” lub po prostu OK.  Zwłaszcza młodzież chce być „trendy”, więc na ulicach słyszymy mieszaninę uczniowskiego żargonu emanującego skrótowcami typu: „spoko”, „nara” i angielskich słówek. A niech tam! Kijem Wisły nie zawrócisz, jak mawiał mój ojciec w sytuacjach, na które nie miał wpływu. Są zresztą w naszym potocznym języku rzeczy gorsze niż angloizmy.

Read more

   

Strona 116 z 174