41 Warszawska Jesień Poezji w Łomiankach

W dniach 10 – 13 października 2012 roku odbywała się 41 edycja Warszawskiej Jesieni Poezji. Zjechało wielu znakomitych poetów, nie tylko z kraju, ale także z zagranicy. Wszystkie imprezy odbywały się w tym roku poza Warszawą - w Żyrardowie i Łomiankach.

Read more

 

Chciałam by wiersz napisał dla mnie

Dzień 27.09.2012 r. – w pamięci poetki – Kaliny Izabeli Zioła, zostanie zapisany na kartach sukcesu. Spotkanie autorki „Kwaśnych winogron” z licznym gronem osób, miało miejsce w Sali Złotej Pałacu Działyńskich. Przybyłych powitał Prezes ZLP OP – Paweł Kuszczyński. Wiersze poetki, pełne liryki teksty, wyśpiewane przy akompaniamencie gitary złożyły się na wspomniany wyżej sukces Kaliny. Autorka zamyka swoje wiersze w kontrastach poetyckich niedopowiedzeń: róża – pusta filiżanka, gwiazdy – ćma skrzydłami o szybę, purpura sukni – zgaszone lampy, ostatnie nuty – cisza , itd… Spostrzegamy, iż jest to poezja namaszczona  przeżywaniem piękna, zapisana słowa mądrością. O taką mądrość walczą poeci. Kalina –  czyni to i wygrywa z łatwością. Niesie słowo delikatnym powiewem, by ukryć je w gradowej chmurze, z której nie musi posypać się grad. To daje możliwość przeżywania wiersza.   Podziękowanie i gratulacje od Zygmunta Dekierta .

Paweł Kuszczyński:  Laudacja  wygłoszona  na  spotkaniu autorskim  Kaliny  Izabeli  Zioła 27 września  2012 roku w  Sali  Złotej Pałacu Działyńskich.

Dzisiejsze spotkanie z Kaliną Izabelą Ziołą jest podwójną prezentacją – nie tylko nowej książki poetyckiej „Kwaśne winogrona”, ale również płyty z poezją śpiewaną pt. „Magia”. Płyta to wiersze Kaliny, do których muzykę napisał Tomasz Bateńczuk.

Read more

 

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Łucji Danielewskiej

http://www.poezja-danielewska.org.pl/index.html

Fundacja Wspierania Kultury im. Łucji Danielewskiej
zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału
w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Łucji Danielewskiej
"Słowo jak chleb"

Temat VII Edycji Konkursu

"Udany dzień"

Do pobrania:

Ulotka konkursowa Regulamin konkursu

 

   

Refleksja po wieczorze Beniamina Bukowskiego

 

Nieczęsto się zdarza, że na wieczorze autorskim poety z tzw. pokolenia młodych gniewnych, nie pada ani jedno cięższe słowo. Wręcz przeciwnie, wypowiedzi bohatera spotkania budzą nasze uznanie, a wręcz podziw… Tak było w piątek, 21 września, w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku, gdzie odbyła się promocja książki poetyckiej Beniamina Marii Bukowskiego, zatytułowanej „Wiązane/rozwiązane”. Miałam przyjemność  prowadzić ją w zastępstwie, gdyż zarówno nasz prezes, Paweł Kuszczyński, jak i wiceprezes, Danuta Bartosz przebywali w tym czasie na Galicyjskiej Jesieni Poezji. Tak więc przypadł mi w udziale miły obowiązek, którego chętnie się podjęłam, tym bardziej, że znałam wiersze Beniamina. Poproszona o napisanie komentarza do nich, początkowo sądziłam, że będą one z gatunku 'nowomodnych”, których nie rozumiem. Gdy jednak natrafiłam na „Spiegel im Spiegel”, inspirowany utworem znakomitego estońskiego muzyka, Arvo Parta, oraz „Lucis ortus”, czy „Descartes”, wiedziałam, że

Read more

 

Jesienią wiersze opadają ze słów

a

"Jesienią wiersze opadają ze słów" - to  tytuł tegorocznego almanachu Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, w której uczestniczyli zaproszeni członkowie naszego Oddziału - Jolanta Nowak Węklarowa, Danuta Bartosz i Paweł Kuszczyński oraz poeci z Wietnamu, Australii, Litwy i Rosji, a także z Polski m.in.: autorzy z Białegostoku, Krakowa i Wrocławia. Począwszy od Skalbmierza, od spotkania z dziećmi ubranymi w regionalne stroje, witającymi nas piosenką, w rytm której poeci tańczyli na ulicy skocznego krakowiaka, aż po Koncert Finałowy w Kąśnej Dolnej, towarzyszyła radość oczekiwania na spotkania z nami. Ogromne było zainteresowanie lokalnych mediów: prasy, radia i telewizji. Cieszyła obecność prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów oraz przekonanie, że na Podgórzu kultura ma swoje właściwe miejsce i jest na nią olbrzymie zapotrzebowanie. Sale spotkań autorskich były wypełnione po brzegi. Na spotkaniu w Bobowej - mieście koronek, było prawie 500 osób, zabrakło krzeseł.

Read more

   

Strona 116 z 178